O udruženju Istorijat

Istorijat

Kako je prostor bivše Jugoslavije bio veliki, nastala su brojna rešenja koja su pokazala svoju upotrebljivost i na drugim mestima. Razmena tih iskustava uspešno je ostvarivana kroz stručne ekskurzije po zemlji i inostranstvu.
Ove ekskurzije su jednostavno nazivane „Susreti bujičara“, jer su osim obilaska izvedenih radova za uređenje bujica i zaštitu od erozije imali i značajnu ulogu u međusobnom upoznavanju i razmeni iskustava stručnjaka. Ovakvo druženje stručnjaka koji su radili na uređenju bujica i zaštiti od erozije ima višedecenijsku tradiciju.  U praksi je odomaćena upotreba reči „Bujičari“, kao odrednica za stručnjake te grane inženjerije, bez obzira sa kojeg su fakulteta potekli.
Idejni tvorac organizovanja Društva bujičara i organizovanja „Susreta bujičara“, bio je prof.dr Radenko Lazarević, koji je po osnivanju specijalizovanog odseka za uređenje bujica i eroziju predavao geomorfologiju. Inženjeri koji su kod njega slušali predavanja i polagali ispit i dan danas ih pamte. Prof.dr R. Lazarević, iako ne pripada inženjerskoj struci, u bujičarskoj sferi na prostorima bivše Jugoslavije prepoznatljiv je i samo po imenu Radenko.
On je organizovao prve stručne ekskurzije po inostranstvu, koje su pokazale svoju vrednost i ukazale na potrebu upoznavanja prakse i u zemlji. Zato je 1973.godine uspeo da organizuje „1.Susrete bujičara“. Mesto održavanja je bio Beograd. Tom prilikom je doneta odluka o formiranju „Društva bujičara Jugoslavije“, koje je pod tim imenom delovalo do 1991.godine na teritoriji cele SFR Jugoslavije.
„Susreti bujičara“ su organizovani svake godine u drugoj Republici SFRJ, kao i u inostranstvu.
1991.godine, društvo je registrovano u skladu sa tada važećim zakonskim propisima. Nakon raspada Jugoslavije, društvo je nastavilo rad na prostoru Srbije i Crne Gore.
Zakonski propisi iz 2005.godine su zahtevali ponovnu registraciju društava i udruženja i ta obaveza nije urađena, pa je društvo izgubilo status pravnog lica.
Susreti bujičara su nastavljeni u formi „grupe građana“, da bi se 2009.godine pokrenula inicijativa za formiranje „Udruženja bujičara Srbije“, što je tokom 2010.godine realizovano.