ХРОНИКА 31. СУСРЕТА БУЈИЧАРА СРБИЈЕ У АУСТРИЈИ И ИТАЛИЈИ

Тридесет први традиционални „Сусрети бујичара", током којих су стручњаци из ове области имали прилику да се упознају са актуелним трендовима и решењима, као и да размене искуства, организовани су ове године у периоду од 09. до 14. септембра у Аустрији и Италији, по позиву аустријског Удружења за заштиту од бујица и лавина.
Поред Удружења бујичара Србије у организацији стручне екскурзије учествовали су и Институт за водопоривреду „Јарослав Черни" и Шумарски факултет из Београда. Стручњацима из ових институција у обиласцима су се придружиле и колеге из: ЈВП „Србијаводе", ЈВП „Београдводе", ЈВП „Воде Војводине", ЈП „Србија шуме", ВП „Западна Морава" из Краљева, ВП „Ерозија" из Ниша, ВП „Мичелини" из Ваљева и Дирекције за изградњу Ужица.
Циљ екскурзије био је да се стручњаци из Института, као и учесници из државних и јавних предузећа упознају са искуствима и новим решењима у контроли бујица која се примењују у иностранству.
Овогодишњи „Сусрети бујичара" протекли су у обиласку локалитета у Аустрији и Италији који су током године били погођени бујичним поплавама, као и посетама образовним институцијама за школовање бујичара и стручним водопривредним организацијама које се баве уређењем бујица и заштитом од ерозија.

Аустријско удружење за заштиту од бујица и лавина организовало је свечани пријем Председника и чланове Удружења бујичара Србије у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Аустрије, Департмант за заштиту од бујица и лавина. Домаћин сусрета, госпођа Патек, помоћник Министра, изразила је задовољство нашом посетом и пожелела нам угодан боравак у Аустрији. Председник Удружења за заштиту од бујица и лавина Аустрије, господин Кристоф Сејман, изложио је кратак историјат Удружења и даље планове на заштити од бујица и лавина у Аустрији. Председник Удружења бујичара Србије, такође је представио историјат Удржења и позвао колеге из Аустрије на унапређење сарадње са нашим Удружењем, кроз  размену искустава на уређењу бујица и заједничком објављивању научних радова у часописима оба Удружења.

Учесници су у обишли Институт за заштиту од бујица и лавина и „Boku" Универзитет природних ресурса у Бечу, где су уз обилазак лабораторија, упознати са начином школовања бујичара.

У организацији Министарства за пољопривреду, шумарство и водопривреду Аустрије учесницима је омогућено да на теренима у околини Салзбурга и Инсбрука виде нове концепције и решења уређења бујица, начина мониторинга појава бујичних поплава и система за алармирање.

У обиласку јужно тиролских бујица у околини Болзана у Италији, у пилот подручју Гардија, представљен је савремени систем мониторинга појаве бујичних поплава и систем за правовремено алармирање у циљу заштите саобраћајница у долини и комплекса плантаже јабука.

Наши стручњаци су, у овој изузетно физички захтевној али интересантној тури, видели и упознали иностране методе и искуства у решавању, пројектовању и извођењу нових система у бујицама и могли су да упореде та искуства са нашом праксом, као и да закључе да у области мониторинга појаве бујичних поплава и алармних процедура, нисмо инфериорни, иако, у односу на земље домаћине,  располажемо знатно мањим средствима за ту намену.

Имамо 1 гост на мрежи