HRONIKA 31. SUSRETA BUJIČARA SRBIJE U AUSTRIJI I ITALIJI

Trideset prvi tradicionalni „Susreti bujičara", tokom kojih su stručnjaci iz ove oblasti imali priliku da se upoznaju sa aktuelnim trendovima i rešenjima, kao i da razmene iskustva, organizovani su ove godine u periodu od 09. do 14. septembra u Austriji i Italiji, po pozivu austrijskog Udruženja za zaštitu od bujica i lavina.
Pored Udruženja bujičara Srbije u organizaciji stručne ekskurzije učestvovali su i Institut za vodoporivredu „Jaroslav Černi" i Šumarski fakultet iz Beograda. Stručnjacima iz ovih institucija u obilascima su se pridružile i kolege iz: JVP „Srbijavode", JVP „Beogradvode", JVP „Vode Vojvodine", JP „Srbija šume", VP „Zapadna Morava" iz Kraljeva, VP „Erozija" iz Niša, VP „Mičelini" iz Valjeva i Direkcije za izgradnju Užica.
Cilj ekskurzije bio je da se stručnjaci iz Instituta, kao i učesnici iz državnih i javnih preduzeća upoznaju sa iskustvima i novim rešenjima u kontroli bujica koja se primenjuju u inostranstvu.
Ovogodišnji „Susreti bujičara" protekli su u obilasku lokaliteta u Austriji i Italiji koji su tokom godine bili pogođeni bujičnim poplavama, kao i posetama obrazovnim institucijama za školovanje bujičara i stručnim vodoprivrednim organizacijama koje se bave uređenjem bujica i zaštitom od erozija.

Austrijsko udruženje za zaštitu od bujica i lavina organizovalo je svečani prijem Predsednika i članove Udruženja bujičara Srbije u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Austrije, Departmant za zaštitu od bujica i lavina. Domaćin susreta, gospođa Patek, pomoćnik Ministra, izrazila je zadovoljstvo našom posetom i poželela nam ugodan boravak u Austriji. Predsednik Udruženja za zaštitu od bujica i lavina Austrije, gospodin Kristof Sejman, izložio je kratak istorijat Udruženja i dalje planove na zaštiti od bujica i lavina u Austriji. Predsednik Udruženja bujičara Srbije, takođe je predstavio istorijat Udrženja i pozvao kolege iz Austrije na unapređenje saradnje sa našim Udruženjem, kroz  razmenu iskustava na uređenju bujica i zajedničkom objavljivanju naučnih radova u časopisima oba Udruženja.

Učesnici su u obišli Institut za zaštitu od bujica i lavina i „Boku" Univerzitet prirodnih resursa u Beču, gde su uz obilazak laboratorija, upoznati sa načinom školovanja bujičara.

U organizaciji Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Austrije učesnicima je omogućeno da na terenima u okolini Salzburga i Insbruka vide nove koncepcije i rešenja uređenja bujica, načina monitoringa pojava bujičnih poplava i sistema za alarmiranje.

U obilasku južno tirolskih bujica u okolini Bolzana u Italiji, u pilot području Gardija, predstavljen je savremeni sistem monitoringa pojave bujičnih poplava i sistem za pravovremeno alarmiranje u cilju zaštite saobraćajnica u dolini i kompleksa plantaže jabuka.

Naši stručnjaci su, u ovoj izuzetno fizički zahtevnoj ali interesantnoj turi, videli i upoznali inostrane metode i iskustva u rešavanju, projektovanju i izvođenju novih sistema u bujicama i mogli su da uporede ta iskustva sa našom praksom, kao i da zaključe da u oblasti monitoringa pojave bujičnih poplava i alarmnih procedura, nismo inferiorni, iako, u odnosu na zemlje domaćine,  raspolažemo znatno manjim sredstvima za tu namenu.